01

Beyindeki normal hücrelerin anormalleşerek büyümesi sonucunda kötü huylu ve iyi huylu olarak kitleleşen yapılar beyin tümörleri olarak nitelendirilirler.

02

Transkranyal Manyetik stimulasyon (TMS) veya beyin uyarım (TMU) tedavisi Nedir? Beyin nöronların yaydığı elektriksel uyarılarla…

03

Spinal tümör denince omuilik ve omurilik kanalı içindeki  omurilikte ve sinir köklerinde yarleşmiş tümörler anlaşılmaktadır.

04

Skolyoz tanısı ayakta çekilen tüm omurgayı içine alan röntgen filmi ve klinik muayenede yukarıda sayılan belirtilerin bir veya birkaçının bulunması ile konulur.

05

Bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki kıkırdak yapının yırtılarak, omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırmasıdır.

06

Boyun başımızı her yöne çevirmemizi sağlayacak hareket yeteneğine ve başın ağırlığını taşıyan bir yapıya sahiptir.

07

Beyin kanaması beyin içindeki atar damarlardan birinin yırtılması nedeniyle beyin içine kanama olması demektir.

08

Omurilik ve omurilikten çıkan sinirlerin omur kemikleri içinde seyrettiği kanala spinal kanal denir.

09

İki komşu omurganın üstteki omurganın alttaki omurgaya vertebraya göre öne doğru kayması veya yer değiştirmesidir. 

10

Piriformis sendromu nedir?  Piriformis sendromu;  Kalça içindeki piriformis kasının, yakınındaki siyatik sinire baskı yapmasıyla oluşan,…

11

Hidrosefali, hidro=su ve sefali=baş kelimelerinin birleşiminden oluşan bir tanımlamadır. Genellikle beyinde aşırı su birikmesi olarak bilinmektedir.

12

Özellikle ileri yaştaki kişilerin bel ve sırt bölgelerinde kolaylıkla gelişen, şiddetli bel ağrısı ve sırt ağrısının nedenlerinden biride omurgalarda meydana gelen kırıklardır.